نحوه استراحت برای دیسک کمرارسال شده توسط در اردیبهشت ۱۲, ۱۴۰۰


نحوه استراحت برای دیسک کمر

میلیون‌ها نفر در جهان وجود دارند که از بیماری دیسک کمر رنج می‌برند، در ارتباط با دیسک کمر معمولا این باور وجود دارد که استراحت مطلق بهترین راه درمان می‌باشد، در صورتی که این باور اشتباه است و توسط پزشکان تایید نمی‌شود، اگر چه استراحت در درمان دیسک کمر بی تاثیر نیست، اما منظور از استراحت، استراحت مطلق در رخت خواب نمی‌باشد، در این مطلب به نحوه استراحت برای دیسک کمر اشاره خواهیم کرد.

 

نحوه استراحت برای دیسک کمر

آیا استراحت مطلق در درمان دیسک کمر مفید است؟

استراحت مطلق بنا به دلایلی برای درمان دردهای دیسک کمر توصیه نمی‌شود که از جمله مهم‌ترین دلایل می‌توان به این مورد اشاره کرد که استراحت طولانی مدت باعث سفت شدن عضلات می‌شود که می‌تواند منجر به تشدید دیسک کمر و سفت و سخت‌تر شدن انجام فعالیت‌های جسمانی شود، علاوه بر این با کم کردن فعالیت بدنی و استراحت مطلق عملکرد گوارشی اختلال پیدا خواهد کرد، در نتیجه بدن روز به روز ضعیف تر خواهد شد، همچنین در اثر استراحت مطلق و طولانی ستون فقرات به صورت مداوم در وضعیت غیر مناسب قرار خواهد گرفت، تنها نکته مثبت در ارتباط با استراحت مطلق این است که در هنگام استراحت مطلق درد ناشی از دیسک کمر  وجود نخواهد داشت.

وضعیت بدن در هنگام خواب

از جمله فاکتورهایی که در نحوه استراحت برای بیماران دیسک کمر باید مورد توجه قرار گیرد، وضعیت بدن در هنگام خواب می‌باشد، خوابیدن بر روی شکم برای افراد مبتلا به دیسک کمر بدترین حالت خواب می‌باشد، زیرا باعث کشیدگی عضلات رباط‌ها و مهره‌های گردن می‌شود، بهترین وضعیت بدنی برای کاهش درد دیسک کمر در هنگام خواب حالتی است که انحنای طبیعی ستون فقرات در آن حفظ شود که خوابیدن به پشت این شرایط را دارد و سبب حفظ راستای طبیعی ستون فقرات می‌‌شود.

 تشک مناسب

یکی دیگر از عوامل موثر بر نحوه درست استراحت در مبتلایان به دیسک کمر تشک استاندارد می‌باشد، انتخاب یک تشک و تخت خواب مناسب باعث کاهش درد و علائم دیسک کمر خواهد شد، در انتخاب تشک مناسب برای استراحت باید راستای ستون فقرات، میزان سفتی تشک، دوام و ماندگاری تشک را در نظر بگیرید.

 نحوه صحیح ایستادن و نشستن

یکی دیگر از فاکتورهای مهم در نحوه استراحت برای دیسک کمر نحوه درست ایستادن و نشستن به ویژه نشستن در مواقع استراحت کردن می‌باشد، نشستن و ایستادن باید به نحوی صورت بگیرد که قوس‌های طبیعی ستون فقرات حفظ شود، بنابراین مبتلایان به دیسک کمر باید از قوز کردن بپرهیزند و از صندلی‌هایی با ارتفاع و پشتی مناسب استفاده کنند‌.

نحوه حمل بار در افراد دارای دیسک کمر

افرادی که دارای مشکلات دیسک کمر هستند، برای حمل وسایل سنگین باید بسیار دقت کنند. توصیه اولیه ما به شما این است که به هیچ عنوان بار سنگین بلند نکنید.  اما اگر در مواردی مجبور به این کار شدید، باید اصول آن را بدانید. اگر بصورت اصولی نتوانید جسم را بلند کنید، یک وزنه  کیلوگرمی می تواند به اندازه ۱۰۰ کیلوگرم فشار به کمر وارد می کند.

درمان خانگی دیسک کمر

پس از اینکه درد در ناحیه کمر شروع شد، نوع نشستن و ایستادن و خوابیدن تا ۷۲ ساعت اول بسیار مهم و حیاتی است. در این مدت باید فعالیت های بدنی خود را متوقف کنید. روی کمر خود کیسه یخ قرار دهید. و پس از آن گرما درمانی را شروع کنید. به این صورت که نیم ساعت کیسه یخ روی کمرتان باشد و نیم ساعت کیسه آب گرم.

در این شرایط اگر درد داشتید، از داروهای مسکن همچون ایبوپروفن، استامینوفن استفاده کنید. در مواردی نوع دراز کشیدن ممکن است باعث بدتر شدن وضعیت شود. به هر طرف که دراز می کشید به محض اینکه کمی درد احساس کردید تغییر وضعیت دهید.

معمولا توصیه می شود بصورت جنینی بخوابید. و زانوهای خود را بغل کنید. و یک بالش بین زانوهای خود قرار دهید. و اگر به این صورت نمی توانید بخوابید، و عادت دارید بصورت طاق باز بخوابید، یک بالش در زیر پای خود قرار دهید. حمام آب گرم و ماساژ درمانی نیز می توانید اسپاسم عضلات را کم کند.

 

نحوه استراحت برای دیسک کمر

آیا استفاده از تشک نرم برای دیسک کمر مناسب است؟

بسیاری از افراد تصور می کنند اگر تشک نرم باشد برای کاهش درد ناشی از دیسک کمر مناسب است. در صورتیکه این گونه نیست. توصیه می شود از تشکی که نه بیش از حد سفت و نه بیش از حد نرم باشد استفاده کنید. تشک مناسب باعث می شود فشار به کمر وارد نشود و دردهای ناشی از دیسک کمر تسکین یابد. افرادی که لگن باریکی دارند لازم است از تشک های سفت تر استفاده کنند.

تشک مناسب همچنین باید از راستای طبیعی ستون فقرات محافظت کند. در نتیجه توصیه می‌ شود که از تشکی که سبب به هم خوردن این تعادل می شود استفاده نکنید.

بهترین وضعیت خواب برای فتق دیسک

نحوه  استراحت و خواب برای فتق دیسک باید به گونه ای باشد تا انحنای طبیعی خود را از دست ندهد. خوابیدن روی شکم آسیب زیادی به کمر می زند بنابراین بهتر است برای کاهش درد بصورت پهلو بخوابید. در این صورت لازم است یک بالشت بین دو پای خود قرار دهید تا فشار زیادی روی لگن شما احساس نشود. بهترین حالت خوابیدن برای درد ناشی از فتق به پشت خوابیدن است. اینگونه خوابیدن باعث می شود ستون فقرات در یک راستا قرار بگیرند و درد کمتری را احساس کنید. الته بهتر است یک بالشت در زیر زانو و یک بالشت در زیر کمر خود قرار دهید. البته ناگفته نماند برای بیماران مبتلا به فتق دیسک گردن استفاده زیاد از بالشت برای حمایت از آن ممنوع است. چون باعث ایجاد درد بیشتری می شود.

تاثیر تشک بر کمردرد

برای افرادی که کمردرد دارند لازم است از تشک هایی مناسب استفاده کنند. تشک هایی که بیش از ده سال استفاده شدند، به اندازه کافی از ستون فقرات حمایت نمی کنند. تشکی برای دیسک کمر مناسب است که سفت نباشد و انعطاف کافی را داشته باشد. البته تشک نرم هم برای کمر ضرر دارد. بنابراین باید برای پیدا کردن تشک راحت و مناسب وقت بسیاری صرف کنید. برای افرادی که فتق دیسک دارند، تشک مموری فوم بسیار مناسب است. تشک های سنتی که با پر یا پشم پر شده اند، بیشتر در معرض فرسایش قرار می گیرند و زودتر نیاز به تعویض دارند.

تشک های آبی برخلاف تصور عموم اصلا برای دیسک کمر مناسب نیستند زیرا فقط آرامش کاذب به همراه دارند و از ستون فقرات حمایت نمی کنند. اگر می خواهید کمر درد مرتبط با فتق دیسک خود را کاهش دهید، یک تشک کلاسیک یا مموری فوم را انتخاب کنید. این تشک ها اغلب بهترین گزینه برای فتق دیسک شما هستند.

سخن پایانی

روش های درمانی زیادی وجود دارد تا به وسیله آن بتوان مشکلات دیسک کمر را ترمیم و درمان کرد. امروزه با پیشرفت های زیادی که در علم پزشکی به وجود آمده، افراد بدون جراحی نیز می توانند دیسک کمر خود را درمان کنند. اما جراحی نیز در بعضی مواقع لازم و ضروری است مثلا برای پارگی دیسک مجبور به جراحی هستند.

در صورتی که درد ناشی از کمر شما بیشتر از ۷۲ ساعت طول بکشد، لازم است سریعا به پشک مراجعه کنید. دکتر بهروز مولوی متخصص ارتوپد و جراح مغز و اعصاب از بهترین جراحان در زمینه دیسک کمر بوده و بیماران زیادی را با موفقیت جراحی کرده اند.

به طور کلی هر فردی که دیسک کمر دارد باید تحت نظر پزشک ارتوپد قرار بگیرد. تا از پیشروی بیماری جلوگیری شود. دیسک کمر اگر درمان نشود عوارض بسیار زیادی دارد که زندگی بیمار را دچار اختلال خواهد کرد

 

دکتر بهروز مولوی

متخصص و جراح مغز و اعصاب

 

دیسک کمرمقالات

جراح مغز و اعصابجراحی دیسک کمردیسک کمردیسک گردنصرعمتخصص و جراح مغز و اعصاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.