جراحی مغزارسال شده توسط در تیر ۳, ۱۳۹۹


جراحی مغز

مغز اصلی ترین، مهم ترین و پیچیده ترین بخش بدن است که به عنوان مرکز فرماندهی و کنترل تمامی فعالیت های بدن شناخته می شود. کوچکترین آسیب و یا عارضه ای در مغز می تواند بخش یا بخش هایی از بدن و فعالیت ها را مختل نموده و نیاز به درمان دارویی و یا جراحی مغز را ایجاد نماید.

 

جراحی مغز
جراحـی مغـز می تواند از سطوح بسیار محدود تا سطح بسیار پیشرفته انجام شود. نیاز به این جراحی می تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود:
تومور مغزی (خوش خیم و بدخیم)
– شکستگی در استخوان جمجمه
– انواع خونریزی و ایجاد لخته در مغز
– رفع ایرادات و نواقص مادرزادی
– آسیب های متنوع بر اثر حوادث و اتفاقات
– …

شایع ترین مشکلات مغزی

از مهم ترین و شایع ترین مشکلات مغزی که نیاز به جراحـی مغـز را ایجاد می کند عبارتند از:
– تومور مغزی: تومورهای مغزی انواع مختلفی دارند که بسیاری از آنها به کمک جراحی مغز قابل رفع می باشند. مبدا و منشاء این تومورها می تواند خود مغز بوده و در همانجا ایجاد شود اما گاهی تومور می تواند از سایر نقاط بدن به سمت مغز حرکت و در آن به دام بیفتد که به آنها تومورهای ثانویه یا متاستاز گفته می شود.
– هیدروسفالی مغز: گاهی مایع مغزی-نخاعی به شکلی غیر طبیعی در داخل جمجمه تجمع می یابد که به چنین حالتی، هیدروسفالی مغز گفته می شود. به کمک جراحی مغز می توان این بیماری را که بیشتر در بین کودکان و نوزدان شایع است درمان نمود. البته گاهی نیز ممکن است این عارضه بنا به دلایلی مانند عفونت در دستگاه عصبی مغز، تومورهای مغزی، انواع ضربه و آسیب به مغز و همچنین خونریزی در مغز در بین بزرگسالان هم دیده شود.
– ضایعات عروقی مغز: با توجه به اینکه عروق مختلف و فراوان در مغز وظیفه انتقال خون به بخش های مختلف و مهم آن را بر عهده دارند کوچکترین بیرون زدگی و یا گرفتگی در آنها می تواند ایجاد مشکلاتی نماید که به چنین عارضه ای، ضایعه عروقی مغزی گفته می شود.
– عفونت مغزی: شاید کمتر شنیده باشیم که مغز شخصی عفونت کرده اما این بیماری نیز وجود دارد و گاهی اتفاق خواهد افتاد؛ مننژیت، فلج اطفال، آنسفالیت و آبسه مغز همگی بیماری هایی هستند که به دلیل هجوم انواع ویروس، باکتری و میکروب به مغز ایجاد شده و مغز را عفونی می کنند. این بیماریها نیز توسط جراحی مغز درمانپذیر می باشند.

دکتر بهروز مولوی

متخصص و جراح مغز و اعصاب

مغز و اعصاب

تومور مغزیسردردسردرد میگرنیفلج اطفالمتخصص مغز و اعصاب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.