انواع سردردارسال شده توسط در اسفند ۲۱, ۱۳۹۸

انواع سردرد

در این مقاله در رابطه با انواع سردرد توضیحاتی ارائه می شود.

انواع سردرد دکتر بهروز مولویسردرد میگرنی

باید گفت میگرن تغییر فاز گردش و میزان جریان خون عروق مغزی است که توسط عوامل هورمونال کنترل می شود.

عوامل ژنتیکی در ایجاد این بیماری نقش مهمی دارند و این سردرد دوطرفه یا یکطرفه، غالباً ضربان دار بوده و امکان دارد به همراه حالت تهوع و استفراغ روی دهد.

در صورت تشخیص این عارضه در مراحل اولیه سردرد میگرنی را میتوان با استراحت در محیط ساکت و تاریک و استفاده از داروهای مسکن ‌های بدون نیاز به تجویز پزشک و در برخی مواقع کمپرس گرم یا سرد کاهش داد.

در کل مسکن‌ ها به همراه کافئین چنانچه در ابتدای حمله به اندازه‌ ی کافی مصرف شوند، مفید و مؤثر خواهند بود.

سردرد خوشه ای

طول زمان این نوع سردرد نسبت به سردرد میگرنی کوتاه تر بوده و به طور دوره ای شروع و امکان دارد حدود ۱ تا ۳ ماه روزانه چند نوبت شخص را گرفتار کند.

معمولاً سردرد خوشه ای به همراه ریزش اشک از یک چشم و آبریزش همان طرف بینی و همچنین احساس سنگینی و پری یک طرفه مخاط چشم و بینی و پلک می باشد.

سردرد تنشی

سردرد تنشی شایع ترین نوع سردرد است که با احساس فشار و دردی مبهم در دو سمت سر بروز می کند.

ممکن است این درد به شانه ها و گردن نیز انتشار یابد. این نوع سردرد میتواند به علت خستگی، فشار احساسی یا وجود مشکلی در ماهیچه‌ ها و مفاصل گردن بروز کند.

این عارضه با استراحت و روشهایی مانند ماساژ، طب سوزنی، یوگا و در نهایت استفاده از مسکن های بدون نیاز به نسخه پزشک و نیز داروهای تجویزی توسط متخصص مغز و اعصاب درمان میشود.

سردردهای Thunderclap

این نوع سردرد ناگهانی و شدید می باشد و از بدترین سردردها محسوب می گردد. این سردردها معمولاً طی یک دقیقه به ماکسیمم شدت خود می رسند و حدوداً ۵ دقیقه طول می کشند.

سردردThunderclap از جمله سردردهای ثانویه به شمار می آید و در زمانهای خطرناک نظیر ترومبوسیس سیاهرگی در مغز، خونریزی یا هموراژی مغزی، اپوپلکسی هیپوفیز و مننژیت بروز می کند.

کسانی که دچار این سر درد شدند می بایست فوراً نزد پزشک مراجعه کنند.

سردردهای بازگشتی

سردردهای بازگشتی از شایع ترین سردردهای ثانویه محسوب می گردند که اغلب به علت مصرف زیاد داروهایی که برای رفع علائم سردرد مصرف میشوند، بروز می کنند.

غالباً این نوع سردردها از اول صبح شروع شده و تا پایان روز نیز ادامه دارند. اوقاتی که داروی مسکن مصرف می کنید درد آن ها کاهش می یابد ولیکن در زمانی که اثر مسکن از بین میرود، درد شدید می شود.

زمانیکه سردردهای بازگشتی بروز می کنند امکان دارد دچار علائمی نظیر احساس خستگی، گردن درد، کاهش کیفیت خواب و گرفتگی بینی شوید.

 

دکتر بهروز مولوی

متخصص و جراح مغز و اعصاب

مغز و اعصابمقالات

سر دردسردرد تنشیسردرد خوشه ایسردرد میگرنیسردردهای Thunderclapسردردهای بازگشتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.