ضربه به سر و خون دماغ شدنارسال شده توسط در شهریور ۱۶, ۱۴۰۰


ضربه به سر و خون دماغ شدن

در این نوشته سعی داریم تا شما را با اهمیت ضربه به سر و خون دماغ شدن آشنا کنیم.  برای اطلاعات بیشتر در ادامه مقاله همراه ما باشید. یکی از علت هایی که بیماران به اورژانس مراجعه می کنند، ضربه به سر است که معمولا افراد از ترس اینکه نکند خونریزی مغزی صورت گرفته باشد و یا ضربه مغزی ای صورت گرفته است مطمئن شوند به بیمارستان ها و قسمت های اورژانسی آن برای رسیدگی سریعتر مراجعه می کنند.

 

اهمیت سر

سر مهم ترین عضو بدن محسوب می شود و در هر شرایطی باید در وهله اول  از سرمان مراقبت کنیم چرا که محافظ و سد دفاعی مغز در برابر آسیب های بیرونی است.

همانطور که می دانیم مغز مدیریت کل اعضای بدن را به عهده دارد و اگر قسمتی از مغز دچار آسیب دیدگی شود عوارض آن می تواند جبران ناپذیر و خطرناک باشد و همچین باعث رنجش جسم و روح افراد شود.

شاید شما هم افرادی را دیده اید یا خودتان هم جز آن دسته از افراد هستید که در کودکی و یا حتی در بزرگسالی دچار خارج شدن خون از بینی بوده باشید که به آن خون دماغ شدن می گویند و عوامل متعددی در بوجود آمدن آن نقش دارند.

اما یک نوع از خون دماغ شدن که جز دسته های خطرناک و حیاتی می باشد، خون دماغ شدن بر اثر ضربه به سر است که در صورت مشاهده و اتفاق افتادن آن باید سریعا به نزدیک ترین بیمارستان در محل زندگیتان مراجعه کنید.

بعد از خون دماغ شدن چه باید کرد؟

هنگامی که ضربه ای به سر وارد می شود و اگر بعد از آن شاهد خارج شدن مایعی قرمز رنگ از بینی بودید بهتر است آن را جدی بگیرید و خونسردی خود را حفظ کنید زیرا که ممکن است این خون بر اثر خون ریزی مغزی و یا لخته شدن خون در قسمتی از مغز باشد که بسیار خطرناک است و باید به قسمت اورژانس بیمارستان مراجعه شود.

در این صورت پزشک پس از بررسی ها آزمایشات عکس برداری را در مرحله اول انجام می دهد و مشخص می شود که ضربه به سر باعث بوجود آمدن چه مشکلاتی شده است یا خیر؟

خون دماغ شدن چه موقعی خطرناک است؟

خون دماغ شدن در حالت های عادی و در صورت طولانی نبودن آن خطرناک نیستند ولی در بعضی از موارد ممکن است بسیار خطرناک باشند. همچنین بعد از ضربه ای که به سر وارد می شود، اگر شاهد هیچ گونه علائم ظاهری نبودید، تا ۲۴ ساعت حواستان به فرد آسیب دیده باشد چرا که ممکن است علائمی را مشاهده کنید که نیاز به مراجعه سریع به پزشک است.

 

دکتر بهروز مولوی

متخصص و جراح مغز و اعصاب

 

بیماری های مغز و اعصابمقالات

بیماری اعصاب محیطیتومور مغزیجراح مغزدیسک کمر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *