تومور جمجمهارسال شده توسط در آذر ۱۵, ۱۴۰۰


تومور جمجمه

تومور جمجمه یکی از تومورهای نزدیک به مغز است. این تومور می تواند خوش خیم یا بدخیم باشد. این تومورها در حفره های اطراف چشم، بینی، گلو و معمولا نزدیک به مغز شکل می گیرند.  البته تشخیص این تومور بعهده متخصص است. البته این تومورها را میتوان براساس ساختار سلولی و موقعیت خاصی ک در سر دارند، طبقه بندی کرد. در این مقاله به علائم و درمان تومور جمجمه می پردازیم.

 

انواع تومورهای جمجمه

تومورها زائداتی هستند که از رشد بیش از حد سلول ها ایجاد می شوند. اغلب تومورها خوش خیم هستند. و با جراحی از بین می روند. البته اگر به موقع درمان نشوند، می توانند به تومورهای بدخیم تبدیل شوند. تومورها براساس موقعیت قرار گیری شان به انواع زیر تقسیم می شوند.

تومورهای بخش قدامی

این تومورها در جلوی جمجمه و نزدیک به سینوس ها قرار دارند.

تومورهای بخش میانی

این تومورها در قسمت میانی جمجمه قرار دارند و در سطح غده هیپوفیز جای می گیرند.

تومورهای بخش خلفی

تومورهایی که در قسمت پشت جمجمه ایجاد می شود، تومور بخش خلفی نام دارد.

علائم تومور جمجمه

علائم اولیه تومور جمجمه سردرد است. که گاها این سردرد به شکلی است که برای بیمار قابل تحمل نیست. و قبلا آن را تجربه نکرده است. و همچنین باعث اختلال در خواب بیمار می شود. و داروهای آرامبخش نمی تواند مسکن درد ناشی از سردردهای تومور باشد.

اما علائم دیگری نیز دارد که عبارتند از:

سرگیجه و از دست دادن حالت تعادل

تنگی نفس و خفگی

احساس بی حسی در ناحیه صورت

دوبینی و مشکلات بینایی

کم شنوایی و مشکلات مربوط به آن و …

تشخیص تومور قاعده جمجمه

با توجه علائمی که ذکر شد، اگر کسی با این موارد به پزشک مراجعه کند، نیاز است بررسی کاملی از جمجمه صورت بگیرد. متخصص گوش و حلق و بینی با استفاده از انواع تکنیک ‌ها و تجهیزات روز،  آزمایشاتی را برای روی بیمار انجام  می ‌دهد. این آزمایشات شامل تصویربرداری ام آر آی، سی تی اسکن، پت اسکن و آنژیوگرافی است.

پس از تشخیص تومور، پزشک از بیوپسی برای تعیین خوش‌خیم یا بدخیم بودن تومور استفاده می ‌کند تا متناسب با آن روش درمانی را در نظر بگیرد. بیوپسی با روش‌ هایی چون آسپیراسیون سوزنی، اندوسکوپی بینی و سینوس‌ ها، استفاده از میکروسکوپ در گوش ‌ها و جراحی انجام می ‌شود.

عوامل ابتلا به تومور جمجمه

ابتلا به تومور جمجمه از بیماری های نادر است که عوامل بروز آن بسیار کم است. اما اگر بنا را بر احتیاط بگذاریم می توانیم عوامل زیر را به عنوان عوامل ابتلا به تومور جمجمه در نظر بگیریم.

قرارگیری در معرض اشعه های خطرناک

قرارگیری در معرض گرد و غبار حاصل از برش چوب

کار با چرم

کار با فلزات سنگین

شرایط ژنتیکی و عوامل ارثی

 

تومور جمجمهجراحی تومور جمجمه چگونه انجام می شود ؟

جراحی تومور جمجمه نوعی از جراحی است که توسط پزشکان مغز و اعصاب انجام می شود و هدف از این جراحی عمدتا برای ترمیم قسمت های آسیب دیده است. این جراحی به دلیل اینکه تمام رگ ها و اعصاب به مغز از این ناحیه عبور می کند یک جراحی مهم و حساس است. جراحی جمجمه به دو صورت انجام می گیرد.

آندوسکوپی

در رابطه با این روش باید گفت که شیوه نسبتا جدیدی در جراحی تومورهای جمجمه است که به کوتاه کردن زمان جراحی کمک شایانی می کند. با کمک آندوسکوپی می توان از داخل بینی به محل اتصال جمجمه و گردن در پشت جمجمه دسترسی داشت. و می توان تومورهایی که در این قسمت هستند را به صورت کم عارضه تری خارج کرد.

جراحی باز

با توجه به نقشی که آندوسکوپی در جراحی جمجمه دارد اما درصد قابل توجهی از بیماران برای درمان به جراحی باز نیاز دارند در مواردی چون خونریزی از ضایعه، اندازه بزرگ تومور و استفاده از پروتزها در بالای گردن باید جراحی باز انجام شود در چنین مواردی انجام روش آندوسکوپی ممکن است باعث طولانی شدن زمان عمل شود و سلامت فرد را به خطر بیاندازد.

آیا جراحی تومور جمجمه عوارض دارد ؟

در پاسخ به این سوال باید گفت بله در واقع باید گفت ممکن است افرادی باشد که با انجام یک جراحی ساده دچار عوارض پیچیده شده اند اما فرد دیگری با انجام همان جراحی بهبود یافته ودچار هیچ گونه عوارضی نشده است پس باید به این نکته توجه داشت که شدت عوارض در تمامی افراد بسته به شرایط بدنی هر کس است اما انتخاب یک جراح ماهر و باتجربه می تواند از عوارض جراحی کم کند. در افراد جوانی که تحت جراحی قرار می گیرند عوارض کمتری مشاهده می شود زیرا سلول آن ها دارای بافت جوانتری است و قدرت ترمیم بالایی دارد . اما از عوارض جراحی می توان به فراموشی بعد از عمل و سردردها و ورم سر اشاره کرد.

چگونه عوارض جراحی تومور را درمان کنیم ؟

در مرحله اولین چیزی که باید به آن توجه داشته باشیم این است که بیمار آمادگی کامل داشته باشد و این مسئله را بپذیرد جراحی همراه با عوارض است. ازشایع ترین عوارضی که جراحان مغز و اعصاب بعد از جراحی پیش بینی می کنند می توان به عفونت و تشنج و سردردهای پس از جراحی اشاره کرد. از این رو بلافاصله پس از جراحی قرص های مسکن و انتی بیوتیک و ضد تشنج را شروع می کنند تا بروز چنین عوارضی را به حداقل برسانند.  دکتر بهروز مولوی از سرشناس ترین متخصص و جراح مغز و اعصاب در کشور هستند که می توان برای تشخیص و درمان بیماری هایی همچون تومور جمجه به ایشان مراجعه کرد.

 

دکتر بهروز مولوی

متخصص و جراح مغز و اعصاب

 

 

تومور مغزیمقالات

جراح تومور مغزیجراح و متخصص مغز و اعصابجراحی دیسک کمرجراحی مغز و اعصابعلائم تومور مغزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.