تومور جمجمهارسال شده توسط در آذر ۱۵, ۱۴۰۰


تومور جمجمه

تومور جمجمه یکی از تومورهای نزدیک به مغز است. این تومور می تواند خوش خیم یا بدخیم باشد. این تومورها در حفره های اطراف چشم، بینی، گلو و معمولا نزدیک به مغز شکل می گیرند.  البته تشخیص این تومور بعهده متخصص است. البته این تومورها را میتوان براساس ساختار سلولی و موقعیت خاصی ک در سر دارند، طبقه بندی کرد. در این مقاله به علائم و درمان تومور جمجمه می پردازیم.

 

انواع تومورهای جمجمه

تومورها زائداتی هستند که از رشد بیش از حد سلول ها ایجاد می شوند. اغلب تومورها خوش خیم هستند. و با جراحی از بین می روند. البته اگر به موقع درمان نشوند، می توانند به تومورهای بدخیم تبدیل شوند. تومورها براساس موقعیت قرار گیری شان به انواع زیر تقسیم می شوند.

تومورهای بخش قدامی

این تومورها در جلوی جمجمه و نزدیک به سینوس ها قرار دارند.

تومورهای بخش میانی

این تومورها در قسمت میانی جمجمه قرار دارند و در سطح غده هیپوفیز جای می گیرند.

تومورهای بخش خلفی

تومورهایی که در قسمت پشت جمجمه ایجاد می شود، تومور بخش خلفی نام دارد.

علائم تومور جمجمه

علائم اولیه تومور جمجمه سردرد است. که گاها این سردرد به شکلی است که برای بیمار قابل تحمل نیست. و قبلا آن را تجربه نکرده است. و همچنین باعث اختلال در خواب بیمار می شود. و داروهای آرامبخش نمی تواند مسکن درد ناشی از سردردهای تومور باشد.

اما علائم دیگری نیز دارد که عبارتند از:

سرگیجه و از دست دادن حالت تعادل

تنگی نفس و خفگی

احساس بی حسی در ناحیه صورت

دوبینی و مشکلات بینایی

کم شنوایی و مشکلات مربوط به آن و …

تشخیص تومور قاعده جمجمه

با توجه علائمی که ذکر شد، اگر کسی با این موارد به پزشک مراجعه کند، نیاز است بررسی کاملی از جمجمه صورت بگیرد. متخصص گوش و حلق و بینی با استفاده از انواع تکنیک ‌ها و تجهیزات روز،  آزمایشاتی را برای روی بیمار انجام  می ‌دهد. این آزمایشات شامل تصویربرداری ام آر آی، سی تی اسکن، پت اسکن و آنژیوگرافی است.

پس از تشخیص تومور، پزشک از بیوپسی برای تعیین خوش‌خیم یا بدخیم بودن تومور استفاده می ‌کند تا متناسب با آن روش درمانی را در نظر بگیرد. بیوپسی با روش‌ هایی چون آسپیراسیون سوزنی، اندوسکوپی بینی و سینوس‌ ها، استفاده از میکروسکوپ در گوش ‌ها و جراحی انجام می ‌شود.

عوامل ابتلا به تومور جمجمه

ابتلا به تومور جمجمه از بیماری های نادر است که عوامل بروز آن بسیار کم است. اما اگر بنا را بر احتیاط بگذاریم می توانیم عوامل زیر را به عنوان عوامل ابتلا به تومور جمجمه در نظر بگیریم.

قرارگیری در معرض اشعه های خطرناک

قرارگیری در معرض گرد و غبار حاصل از برش چوب

کار با چرم

کار با فلزات سنگین

شرایط ژنتیکی و عوامل ارثی

 

دکتر بهروز مولوی

متخصص و جراح مغز و اعصاب

 

 

تومور مغزیمقالات

جراح و متخصص مغز و اعصابجراحی دیسک کمرجراحی مغز و اعصابعلائم تومور مغزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *