تفاوت آلزایمر و افسردگیارسال شده توسط در اردیبهشت ۴, ۱۳۹۹

تفاوت آلزایمر و افسردگی

در این مقاله اطلاعاتی در رابطه با تفاوت آلزایمر و افسردگی در اختیارتان قرار می دهیم.

تفاوت آلزایمر و افسردگی دکتر بهروز مولویروشهای غیردارویی برای درمان بیماری آلزایمر

نصب نرده و دستگیره های محکم در کنار پله ها و سرویس بهداشتی به منظور پیشگیری از زمین خوردن

عدم تغییر دکوراسیون منزل و یا اتاقی که شخص مبتلا به بیماری آلزایمر در آن زندگی می کند. (بدین جهت وقتی که شخص از خانه ای به خانه دیگر نقل مکان می کند و یا هنگامی که به منزل فرزندان و آشنایان خود می رود، دچار تشدید علائم بیماری می شود .)

کاهش دادن تعداد آینه ها، چرا که برای مبتلایان به بیماری آلزایمر تصویرها و انعکاس های درون آینه گیج کننده و یا حتی ترسناک هستند.

اطمینان حاصل نمودن از این که روفرشی و کفش های بیمار محافظت کننده و راحت است و موجب زمین خوردن وی نمی گردد.

تفاوت آلزایمر و افسردگی

در برخی از موارد علائم آلزایمر و افسردگی شبیه به هم هستند ولیکن این دو عارضه با یکدیگر تفاوت دارند.

بعضی ناتوانی های معمول در بیماری آلزایمر نظیر دشواری در تشخیص مکان و زمان، اﺧﺘﻼﻻت زﺑﺎﻧﯽ و اختلال در عملکردهای ذهنی، در افسردگی حتی در وضعیت وخیم آن شایع نیست.

شایان ذکر است در مبتلایان به بیماری آلزایمر، احتمال اینکه این توانایی ها مختل شوند، وجود دارد. باید گفت همین ناتوانی ها به متخصص در تشخیص بیماری آلزایمر از افسردگی کمک شایانی می کند.

شخصی که دچار افسردگی شده است در اکثر اوقات از اینکه قادر نیست چیزهایی را به خاطر آورد، می نالد ولیکن با کمی تمرکز میتواند این موارد را به یاد بیاورد. در صورتیکه برای شخص مبتلا به بیماری آلزایمر یادآوری با تمرکز نیز دشوار است و تلاش میکند روی ضعف حافظه اش سرپوش بگذارد.

حافظه در افسردگی حاد امکان دارد دچار نقصان شدید شود و این شرایط است که پزشک را در تشخیص آن از بیماری آلزایمر دچار مشکل می کند.

با این حال، در شخص مبتلا به افسردگی معمولاً این نقصان موجب افت تمرکز می گردد که البته با درمان افسردگی، برگشت پذیر است ولیکن این بهبودی در مبتلایان به بیماری آلزایمر حاصل نمی شود.

ضمن اینکه شخص مبتلا به افسردگی نسبت به مشکل خود آگاه است. این در حالیست که در آلزایمر این آگاهی وجود ندارد؛ بدین جهت بیمار توسط اطرافیانش نزد پزشک آورده می شود.

 

دکتر بهروز مولوی

متخصص و جراح مغز و اعصاب

مغز و اعصابمقالات

اختلال افسردگیبیماری آلزایمردرمان بیماری آلزایمرعلائم آلزایمرعلائم افسردگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *