آنژیوپلاستی مغزارسال شده توسط در اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۹

آنژیوپلاستی مغز

در این مقاله توضیحاتی در رابطه با آنژیوپلاستی مغز ارائه می گردد.

آنژیوپلاستی مغز دکتر بهروز مولویعروقی که خون را به صورت و مغز منتقل می کنند، به عنوان شریان‌ های کاروتید شناخته می شوند. لازم به ذکر است که در هر یک از دو طرف گردن، یک شریان کاروتید وجود دارد. برخی اوقات ایجاد مواد چربی به اسم پلاک منجر به انسداد کامل یا جزئی جریان خون در این عروق می گردد.

باید گفت نرسیدن خون کافی به مغز می ‌تواند موجب بروز سکته مغزی گردد. آنژیوپلاستی کاروتید همراه با نصب استنت از جمله جراحی ‌هایی است که می ‌توان از آن به منظور درمان انسداد یا تنگی عروق کاروتید استفاده نمود.

جراحان به منظور برقراری مجدد جریان خون در عروق مسدود شده درون جمجمه از جراحی آنژیوپلاستی داخل جمجمه‌ ای و نصب استنت استفاده می نمایند.

شایان ذکر است آنژیوپلاستی با کمک یک میکروکاتتر که در انتهای آن یک بالون کوچک قرار گرفته است، انجام می‌ شود. کاتتر در این جراحی توسط عروق خونی به سمت انسداد هدایت شده و در آن ناحیه برای اینکه انسداد باز شود، بالون باد می‌ شود. در برخی موارد جراح به منظور باز نگه ‌داشتن رگ خونی درمان شده، در آن یک استنت قرار می دهد.

چنانچه از تنگی رگ کاروتید رنج می برید ولیکن مشکلتان شدید نیست، استفاده از روش ‌های جراحی بسته از قبیل آنژیوپلاستی مناسبترین روش درمان برای شما می باشد. ولیکن در صورتیکه تنگی عروق شدید باشد، برای بیشتر بیماران جراحی گزینه‌ بهتری در مقایسه با آنژیوپلاستی می باشد. البته تجربه جراحی که عمل را انجام می ‌دهد، اهمیت فراوانی دارد.

آنژیوپلاستی مغز: برای مبتلایان به تصلب شرایین مغز، ستون فقرات یا گردن معمولاً از جراحی کم‌ تهاجمی آنژیوپلاستی بالون و نصب استنت استفاده می شود. دسترسی به محل انسداد در عروق، در آنژیوپلاستی بالون از طریق وارد کردن یک کاتتر به عروق فراهم میشود. آنگاه به منظور رفع انسداد، بالون سر کاتتر باد می شود در این صورت جریان خون به حالت طبیعی بازمیگردد. همچنین در برخی موارد یک لوله مشبک باریک که به عنوان استنت شناخته می شود، در محل انسداد قرار داده می شود تا آن را باز نگه دارد.

دکتر بهروز مولوی

متخصص و جراح مغز و اعصاب

مغز و اعصابمقالات

انواع سکته مغزیدرمان سکته مغزیدلایل بروز سکته مغزیسکته مغزیعلائم سکته مغزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.